Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Wymiana opon sezonowych – dobór opon do warunków atmosferycznych

Lipiec 11, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: opony, wpisy gościnne

Odpowiedni dobór opon do warunków atmosferycznych jest niezbędnym elementem, zapewniającym zwiększone bezpieczeństwo podróży. Trudno bowiem oczekiwać, by opony letnie przeznaczone do jazdy głównie w ciepłym okresie, tak samo dobrze spisywały się podczas olbrzymiego oblodzenia jezdni i podczas opadów atmosferycznych. Z tego też powodu musimy pamiętać, by wymienić opony w odpowiednim czasie.

http://www.flickr.com/photos/renzopix

http://www.flickr.com/photos/renzopix

Wymiana opon letnich na zimowe

Opony letnie przystosowane są tylko do użytkowania w okresie wysokich temperatur. Jednak już wtedy, gdy temperatury zaczynają mocno spadać, powinniśmy powoli przygotowywać się do wymiany opon. Choć żadne przepisy tego nie nakazują ani nie wskazują konkretnej daty, to ogólnie przyjętą wartością w naszym kraju jest temperatura 7 stopni Celsjusza. Jeśli średnia dobowa temperatura spada poniżej tej wartości, powinniśmy zmieniać już opony na zimowe. Jednak nie zawsze taka sytuacja ma zastosowanie – jeśli wcześniej zdarzają się lokalne przymrozki czy też opady śniegu, możemy szykować się do wymiany opon. Szczególnie wtedy, gdy często jeździmy w nocy lub nad ranem, kiedy temperatury są najniższe. Ma to jednak również i swoje wady – tanie opony zimowe są mniej odporne na ścieranie ze względu na skład mieszanki, z której są zrobione. Ale w przypadku opon zaawansowanych technologicznie, wiodących producentów, nie ma to już takiego znaczenia.

Wymiana opon zimowych na letnie

Po okresie zimy, musimy też wymienić opony na letnie. Kiedy to zrobić? Teoretycznie powinniśmy zmienić je wtedy, gdy średnia dobowa temperatura zacznie przekraczać siedem stopni Celsjusza. W praktyce stać się tak może zarówno na początku marca jak i pod koniec kwietnia. Warto więc zadbać o to, by opony wymienić dopiero po dłuższym okresie stabilizacji temperatur – na przykład po dwóch tygodniach od rozpoczęcia ocieplenia. W ten sposób unikniemy bowiem sytuacji, kiedy to po kilku dniach ciepła i zmianie opon, trafiły się jeszcze ostatnie przymrozki i opady śniegu – w takich warunkach jazda na letnich oponach może być bardzo niebezpieczna. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z wysokiej jakości warsztatem, takim jak Euromaster, zajmującym się wymianą opon i kontakt z jego pracownikami – jeśli zasugerują oni już wymianę opon, powinniśmy się na to zdecydować.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

5 komentarze do wpisu “Wymiana opon sezonowych – dobór opon do warunków atmosferycznych”


 1. Wybór opon jest bardzo ważny. Od niego zależy bezpieczeństwo na drodze

  1
 2. Zawsze wypada jeszcze sprawdzić stan opon i pamiętać o dobrym przechowywaniu pomiędzy sezonami. Polacy najczęściej źle przechowują opony m.in. zostawiając je w zimie na balkonie, a w lecie opony zimowe często leżą w pełnym słońcu.
  Czasem nawet drobne nacięcie może świadczyć o naruszonym karkasie, więc zawsze lepiej jechać do specjalisty.

  2
 3. Jest jeszcze spory odsetek, który pomimo tego, że mamy końcówkę lipca jeździ na zimówkach 🙂 Może nie chcą, aby ich zaskoczyła zima, bo znowu będzie w wiadomościach „zima zaskoczyła kierowców” 🙂

  3
 4. Moto bloger pisze:

  Niestety takich amatorów jazdy na oponach zimowych w środku lata jest coraz więcej, stwarza to ogromne zagrożenie w czasie ostrego hamowania w letnim deszczu.

  5


Prześlij komentarz

Why ask?