Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Samochody elektryczne – przyszłość firm kurierskich?

Październik 29, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: samochody elektryczne, wpisy gościnne

W Warszawie znajduje się już kilka punktów pozwalających na ładowanie samochodów elektrycznych z sieci. Znaleźć je można chociażby w najbardziej popularnym centrum handlowym – Złotych Tarasach. Również wielu pasjonatów nowinek technicznych przerabia własne auta na napęd elektryczny. Oferta seryjnie produkowanych samochodów tego typu na razie jest skromna, ale powoli też zaczyna się rozszerzać.  Ciekawe jak na te zmiany zareagują w przyszłości specjalistyczne firmy, dla których transport na krótkich odcinkach jest podstawowym modelem działalności. I nie chodzi tu o taksówki – choć w Warszawie pełno jest już tych o napędzie hybrydowym.

http://www.flickr.com/photos/f-r-a-n-k/

Zastanawiające jest to, czy kiedyś powstanie tani kurier,który będzie obsługiwał wszystkie przesyłki jedynie samochodami elektrycznymi. Jak na razie koszty kupna takiego pojazdu są sporo wyższe niż aut o napędzie tradycyjnym. Biorąc jednak pod uwagę to, że samochód firmy tego typu pokonuje każdego dnia, często w korkach, kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset krótkich odcinków pomiędzy kolejnymi biurowcami i budynkami mieszkalnymi,  może okazać się wkrótce, że napęd elektryczny stanie się w takim  aucie najbardziej uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem!

Niższe zużycie energii w korkach, szybszy start silnika, możliwość codziennego i taniego, szczególnie w nocy, ładowania akumulatorów, powinno w przypadku sporej ilości firm pozwolić na obniżenie kosztów zmiennych na każdą przesyłkę. Dzięki czemu firmy takie miałyby niższe koszty, a klienci lepszą ofertę usług.

Na razie jest to jeszcze pieśń przyszłości, ale dziwne jest to, że nie powstają chociażby start-upy tego typu. Wprowadzenie rewolucyjnych zmian na rynku nie jest łatwe i tu nie chodzi nawet o ekologię – choć oczywiście ona też jest istotna. Dalsze obniżenie cen takich samochodów może sprawić, że prosty rachunek ekonomiczny zadziała na korzyść przedsiębiorców stosujących takie rozwiązanie.  Dodatkową zaletą takiej formy działalności byłaby możliwość otrzymania dofinansowania np. z Unii Europejskiej, na realizacje proekologicznych i nowoczesnych rozwiązań. Zobaczymy, może za kilka lat ktoś ten pomysł zrealizuje…


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

3 komentarze do wpisu “Samochody elektryczne – przyszłość firm kurierskich?”


 1. Ja myślę, że firmy kurierskie raczej nie skorzystają z aut elektrycznych.. Kurierzy potrzebują pokonywać bardzo dużo odległości, stacji gdzie można podładować samochód elektryczny jest w tym momencie bardzo mało i prawdopodobnie mało ich będzie również za kilka lat. Przecież samochód elektryczny ma w tym momencie zasięg ok. 100 km, to trochę mało…

  1
  • Moto bloger pisze:

   Wszystko jednak może się zmienić w momencie wprowadzenia bardziej pojemnych akumulatorów i większej liczby punktów ładowania. Choć zgadzam się, że to raczej bardziej odległa przyszłość, a nie kwestia dwóch czy trzech lat.

   2
 2. Też mi się tak wydaje. Wprowadzenie takiego rozwiązania na stałe to spore logistyczne przedsięwzięcie – większe akumulatory w autach, więcej punktów ładowania. Na tą chwilę moim skromnym zdaniem takie rozwiązanie kosztami znacznie przekracza tradycyjne metody.
  Co nie znaczy, że nie warto zainwestować w elektryczne samochody. Będę przypatrywał się tej inicjatywie (i jej po cichu przyklaskiwał).

  3


Prześlij komentarz

Why ask?