Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Samochód na srogie zimy

Lipiec 23, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: opony, porady, wpisy gościnne

Dziś trochę przekorny wpis, ale to wszystko dla ochłody 😉

Długie zimy to dla polskich kierowców norma. Znając panujące w kraju warunki pogodowe, przy zakupie samochodu często bierzemy pod uwagę to, w jaki sposób dany wóz będzie się sprawdzał w warunkach zimowych. Na co warto zwrócić uwagę kupując samochód z myślą o tej uciążliwej porze roku? Wbrew pozorom bezpieczną jazdę zapewnić mogą nie tylko umiejętności kierowcy oraz solidne opony zimowe. Opinie na temat samochodów idealnych na srogie zimy jasno wskazują, że największym uznaniem cieszą się tu modele sportowo – użytkowe. Dlaczego?

http://www.flickr.com/photos/royluck/

http://www.flickr.com/photos/royluck/

 

SUV. Samochód, który zimy się nie boi

Samochody klasy SUV, będące sprytnym połączeniem elegancji i wygody samochodu osobowego z możliwościami terenówki, w warunkach zimowych radzą sobie bardzo dobrze. Większość z nich posiada napęd na cztery koła, dzięki czemu zwiększa się ich przyczepność – nawet w przypadku jazdy po oblodzonej drodze. Do takich samochodów są produkowane specjalne opony zimowe, które są w stanie lepiej radzić sobie z trudnymi warunkami terenowymi oraz z większym obciążeniem. Samochody sportowo – użytkowe są jednocześnie wysoko oceniane ze względu na komfort jazdy, jak i możliwość przewożenia większego bagażu. Dla tych, którzy często wybierają się na narty, mogą okazać się one idealnym rozwiązaniem.

Jakimi markami i modelami warto się tu zainteresować? Dobrą opinią cieszą się Subaru Forester oraz Honda CR-V. Pozytywne opnie zbiera także kompaktowy Mitsubishi ASX, dobrze sprawdzający się zarówno w lżejszym terenie, jak i w warunkach miejskich.

Przydatne systemy w samochodach miejskich

SUV oraz napęd na cztery koła to świetne rozwiązanie na jazdę w warunkach zimowych, jednak nie każdy jest zainteresowany takim właśnie pojazdem. Jakie systemy mogą ułatwić jazdę zimą tym, którzy są zwolennikami tradycyjnych, typowo miejskich samochodów? Samo ABS, które stało się już standardem, nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Ma jednak wysoko ocenianych pomocników.

Przemieszczanie się po drogach w trudnych warunkach znacznie ułatwiają dwa systemy: EBD oraz ESP. EBD, czyli system rozdziału siły hamowania, pomaga kierowcom w przypadkach nagłego hamowania oraz przy pokonywaniu zakrętów. Dzięki niemu siła hamowania rozkłada się w odpowiedni sposób na poszczególne koła. Drugim układem, który doskonale sprawdza się w samochodach miejskich, jest Elektroniczny System Stabilizacji Jazdy (ESP). W chwili, gdy samochód traci przyczepność, system ten jest niezastąpiony. Ze względu na takie zabezpieczenie dobrymi notowaniami cieszą się m.in. miejskie samochody marki Hyundai.
Są samochody, które ze względu na dodatkowe systemy i zabezpieczenia pozwalają czuć się pewniej na drodze. Należy jednak pamiętać, że nawet samochód idealnie dostosowany do trudnych warunków nie zwalnia kierowców od odpowiedzialności i rozsądnej jazdy.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
  • Facebook
  • Blip
  • Grono.net
  • Kciuk.pl
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

2 komentarze do wpisu “Samochód na srogie zimy”


  1. W sierpniu??? – straszysz!

    1


Prześlij komentarz

Why ask?