Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Recykling pojazdów w Polsce

marzec 20, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: artykuł sponsorowany, recykling

W Polsce już od pewnego czasu mamy problem z nadmiarem samochodów w podeszłym wieku. Kilkanaście lat temu nastąpił wielki bum na sprowadzanie używanych aut z zachodu i popłynęły one szeroką falą do naszego kraju. Niestety o ich wieku i stanie lepiej nawet nie wspominać. Po kilku latach użytkowania aut-wraków pojawił się poważny problem jakim jest ich złomowanie i recykling.

http://www.flickr.com/photos/hugo90/

http://www.flickr.com/photos/hugo90/

Wymogi prawne
Ponieważ Polska jako kraj należący do Unii Europejskiej musi dostosowywać się do unijnych przepisów, od kilku lat trwa nieprzerwanie praca nad odpowiednio prowadzonym recyklingiem pojazdów. Ogromne wymagania stawiane przed przedsiębiorstwami prowadzącymi złomowanie pojazdów Wrocław, spowodowały, że wiele firm zrezygnowało z tego typu działalności. Obecnie każde auto oddawane na złom powinno być rozebrane na części a następnie każda z nich poddana odpowiedniej utylizacji. Konieczne jest również zabezpieczenie terenu złomowiska, w taki sposób, aby szkodliwe substancje nie przedostawały się do gleby oraz wód gruntowych.

Opłata za recykling
Ponieważ wprowadzenie unijnych dyrektyw dotyczących recyklingu pojazdów to bardzo drogie przedsięwzięcie, wszystkie samochody sprowadzane do Polski po 2006 roku objęte zostały specjalną opłatą recyklingową. W przypadku samochodów sprowadzanych „na własną rękę” dowód wpłaty 500 zł był wymagany podczas rejestracji auta. Jeśli importerem pojazdu był dealer to na niego spadał obowiązek uiszczenia opłaty. Pieniądze pozyskiwane w ten sposób miały być gwarancją odpowiednio przeprowadzonej utylizacji pojazdu w przyszłości.

Recykling w polskiej rzeczywistości
W założeniach prawnych dotyczącego recyklingu pojazdów każdy właściciel auta ma prawo oddać je bezpłatnie na złom. Jednakże takie zachowania nigdy nie były dość popularne, przede wszystkim dlatego, że sprzedaż starego auta „na części” była zawsze bardziej opłacalna. Szara strefa handlu częściami zamiennymi pozyskanymi ze starych pojazdów znacznie przewyższała skup aut Wrocław dokonywany przez autoryzowane zakłady recyklingowe. Nowe przepisy mają ukrócić działania szarej strefy w tym obszarze, aczkolwiek niewiele osób wierzy, iż jest to naprawdę możliwe.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

3 komentarze do wpisu “Recykling pojazdów w Polsce”


 1. ano polska to polska

  1
 2. Jeśli auto się już zupełnie nie nadaje to często niestety ludzie zostawiają je gdzie popadnie, a one stoją i rdzewieją, widzę to m.in. na parkingach osiedlowych. U mnie pod blokiem taki grat stał ok. trzech lat.

  3


Prześlij komentarz

Why ask?