Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Przykłady niekulturalnego zachowania na drodze

Maj 15, 2014 Autor: Moto bloger Kategoria: kultura jazdy, wpisy gościnne

W trakcie jazdy samochodem niestety dość często możemy zauważyć przykłady „chamstwa” innych uczestników ruchu drogowego. Czym są one spowodowane? Jak poruszać się po drogach w sposób płynny oraz nieutrudniający jazdy innym użytkownikom dróg? Poniżej przedstawimy największe grzechy kierowców.

www.flickr.com/photos/elbragon/4579726197/

www.flickr.com/photos/elbragon/4579726197/

Wyprzedzanie na trzeciego

Niestety nadal nagminnym jest wyprzedzanie „na trzeciego”. Wielu kierującym bardzo się spieszy i starają się za wszelką cenę, w trakcie jazdy poza miastem, wyprzedzić jak największą liczbę pojazdów. Często przy tym wymuszają pierwszeństwo na jadących z naprzeciwka doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji na drodze o których bardzo często przestrzega się na różnego rodzaju szkoleniach oraz na samym kursie i egzaminie na prawo jazdy. Zachowanie takie jest o tyle bez sensu, że w dużej większości ma miejsce w sytuacji większego natężenia ruchu na drodze. Po co więc ryzykować własne życie i życie innych użytkowników drogi, jeśli wyprzedzimy raptem kilka pojazdów? A jeśli przed nami jedzie tylko jeden samochód – np. wolno jadący TIR – może lepiej zaczekać i wyprzedzić go w bezpieczny sposób?

 

Blokowanie pasa

To chyba jedno z głównych przewinień kierujących, którzy łamiąc przepisy chcą za wszelką cenę „nauczyć” innych jazdy prawym pasem. O co chodzi? Przeważnie sytuacja ma miejsce w sytuacji w której droga o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku ma zwężenie do jednego pasa. Dumni „nauczyciele” często na kilkaset metrów przed końcem kończącego się pasa, zamiast jechać do jego końca i włączyć się „na suwak”, blokują ruch poruszając się iście żółwim tempem. Takie zachowanie jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Niestety jak wynika z naszych obserwacji i prób reakcji, polska Policja praktycznie nie reaguje w takich sytuacjach.
Można się tylko zastanawiać co kieruje kierującymi samochodów, którzy blokują ruch? Duma, głupota, a może jeszcze coś innego? Czy nie można zgodnie z przepisami jechać oboma pasami i w sytuacji w której jeden z nich się kończy, po prostu wjechać „na suwak” na pozostały pas?
Kierujący zachowujący się w opisany sposób całkowicie zapominają o tym, czego uczono ich na kursie na prawo jazdy, pomijając fakt, że za takie zachowanie, zgodnie z przepisami, narażają się na karę w postaci mandatu oraz punktów karnych.

 

Ach Ci taksówkarze

Taksówkarze to osoby, które z zasady powinny starać się jak najbardziej płynnie poruszać się po drogach. Niestety bardzo często zachowują się niekulturalnie w stosunku do innych kierujących, np. wymuszając pierwszeństwo. Wprawdzie z naszej praktyki takie zachowanie jest coraz rzadsze, to jednak nadal ma miejsce. Niektórzy z nich myślą, że są „panami i władcami” dróg, jednak każda taksówka jest takim samym pojazdem nieuprzywilejowanym jak wszystkie inne (no może z wyłączeniem możliwości poruszania się po pasie ruchu przeznaczonego tylko dla autobusów i taksówek). Na szczęście także taksówkarze powoli stają się cywilizowanymi użytkownikami dróg i coraz rzadziej pokazują swoją „wyższość”.
Podsumowując, poruszając się po drogach róbmy to w sposób świadomy i zgodny z przepisami. Po pierwsze nie będziemy narażali życia swojego, naszych pasażerów, oraz innych użytkowników drogi. Po drugie jeśli widzimy kogoś, kto chce od dłuższego czasu włączyć się do ruchu ale nie ma pierwszeństwa, przepuśćmy go – z pewnością nam podziękuje. Kultury jazdy nie da się nauczyć wszystkich na raz, proces ten trwa od kilkunastu lat – piętnujmy więc naganne zachowania, a sami poruszajmy zgodnie z przepisami i bądźmy uprzejmi dla innych uczestników ruchu drogowego.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

9 komentarze do wpisu “Przykłady niekulturalnego zachowania na drodze”


 1. Co do taksówkarzy to zgadzam się w 100%. Święte krowy naszych dróg, którzy zawsze, w każdym przypadku mają rację i wszystko im wolno.

  1
 2. Jazda „na suwak” w naszym kraju sprawia, że kierowcy stają się nieprzewidywalni i agresywni. A przecież prawidłowe zachowanie w takiej sytuacji mogło by wpłynąć na poprawę płynności ruchu.

  2
 3. Witam,
  według mnie każdy z punktów jest nagminnie widziany na ulicach.
  Rzadko się zdarza, aby były respektowane wszystkie aspekty ruchu drogowego. Jednakże w naszym kraju mimo wszystko nie jest tak źle.
  Porównajcie sobie Rosją lub krajami wschodu 🙂 tam to jest masakra…

  4
 4. Jak słucham opowieści o taksówkarzach, to jestem przeszczęśliwa, że w moim mieście mają mało pracy…

  5
 5. Ja dodałbym jeszcze jazdę w innym kierunku, niż przewidziany strzałkami poziomymi w celu ominięcia korka.
  A co do suwaka, to jeszcze częściej niż blokowaniie jednego z pasów, spotykam się z „zamknięciem” wjazdu na sąsiedni pas. Zmusza to do zatrzymania i nie ma nic wspólnego z płynnością ruchu.

  6
 6. KaziKaz87 pisze:

  dzięki za ten art, obowiązkowa lektura dla początkujących kierowców, którzy zjedli wszystkie rozumy – piszę jednak w innym celu (trochę offtopic) nie widzę tematu, w którym mógłbym zapytać o hak holowniczy – planuję zakup takowego i czytałem, że najlepszy jest hak Westfalia. Czy macie jakieś doświadczenie w tej materii? Jesteście w stanie podpowiedzieć co wybrać?

  7
 7. Niestety takie sytuacje często się zdarzają. Brak wyobraźni i chęć pokazania się na drodze 🙂 Pozdrawiam!

  8
 8. Na szczęście już coś tam tępią takie chamskie zachowania na drodze. Alleluja ! 😀

  9


Prześlij komentarz

Why ask?