Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Przyciemniane szyby w samochodzie: czy to dobry pomysł?

Październik 31, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: porady, wpisy gościnne

Większa ochrona prywatności, a latem zabezpieczenie przed ostrym światłem słonecznym – oto główne powody, dla których niektórzy decydują się na wykorzystanie w swych samochodach szyb przyciemnianych. Czy taki pomysł jest dobrym rozwiązaniem?

http://www.flickr.com/photos/39311243@N05/with/7051765557/

http://www.flickr.com/photos/39311243@N05/with/7051765557/

Szyby przyciemniane vs przepisy drogowe

Decydując się na wzbogacenie swego samochodu o szyby przyciemniane należy pamiętać o bezpieczeństwie oraz obowiązujących przepisach prawnych. Folia musi być naklejona na szyby w taki sposób, by nie ograniczać widoczności. Zaleca się zatem ograniczenie z jej korzystania tylko do tylnej szyby. Co mogą zrobić ci, którym zależy na przyciemnieniu szyb bocznych i przednich? Ci muszą pamiętać o umiarze. Zgodnie z przepisami szyby te muszą gwarantować przepuszczalność światła na poziomie przynajmniej 70-75%. Zbyt silne przyciemnienie tych strategicznych szyb może sprawić, że kierowca do kosztów folii ściemniającej będzie musiał doliczyć też opłaty związane  mandatami. Te przy zbyt ciemnych szybach posypią się z pewnością.

Pełen profesjonalizm

Takie szyby mogą się dobrze prezentować tylko wtedy, gdy zostaną przyciemnione w odpowiedni sposób. Można tu wykorzystać specjalną folię, którą należy idealnie dopasować do szyby. By uniknąć problemów związanych z jej odklejaniem się, warto nałożenie jej zlecić fachowcom. Taka usługa ma jednak swą cenę, a za nałożenie folii na szybę trzeba zapłacić nawet 500 złotych. Taki wydatek gwarantuje jednak i profesjonalny wygląd, i bezpieczeństwo. Oprócz folii miłośnicy przyciemnianych szyb mogą wykorzystać bardziej nowoczesną metodę. Jest nią przyciemnianie piecowe, w którym to szybę przyciemnia się tlenkami tytanu.

Szyby pod specjalnym nadzorem

Szyby przyciemniane są związane z dodatkowymi wydatkami. Droższe i bardziej wymagające od tych „zwykłych”, tak samo jak one narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia w czasie jazdy. Drobna kolizja, zderzenie ze zwierzyną leśną, wandalizm – oto przykłady częstych zdarzeń, w których dochodzi do uszkodzenia szyb. Z myślą o kierowcach, którzy chcą zabezpieczyć się przed konsekwencjami takich sytuacji, powstały ubezpieczenia komunikacyjne pozwalające na dokupienie do polisy OC ubezpieczenia szyb samochodowych. Takie rozwiązanie oferuje  wielu ubezpieczycieli, m.in. AXA Direct, która swą ofertę stara się możliwie jak najlepiej dopasować do potrzeb kierowców.

Wykorzystanie profesjonalnych materiałów oraz zastosowanie się do przepisów może pozwolić każdemu kierowcy na bezpieczną jazdę z przyciemnianymi szybami. Latem, gdy  rozgrzane wnętrze samochodu i ostre światło słoneczne sprawiają tak wiele problemów, można te szyby docenić wyjątkowo szybko. Takie rozwiązanie wymaga wprawdzie dodatkowych kosztów, jednak profesjonalna folia może przynieść wiele korzyści. Oklejoną szybę trudniej stłuc, a latem wnętrze wozu wolniej się nagrzewa. Dla tych, którzy znają umiar i z przyciemnianiem szyb nie przesadzają kosztem bezpieczeństwa, mogą się one okazać dobrym i praktycznym pomysłem.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

22 komentarze do wpisu “Przyciemniane szyby w samochodzie: czy to dobry pomysł?”


 1. Takie przyciemniane szybki są ładne ale nie pasują do każdego samochodu. W samochodach zabytkowych ich sobie poprostu nie wyobrażam

  1
  • Moto bloger pisze:

   No chyba, że to Lincoln Continental z 1970 roku (jak na zdjęciu powyżej) zrobiony na samochód gangsterski

   2
 2. A mnie w ogóle nie podobaja się samochody z przyciemnianymi szybami, po prostu pachnie mi tu „wiejskim” tuningiem

  3
 3. Do wiejskiego tuningu to tutaj jeszcze daleko ale raczej to już z mody wypadło.

  4
 4. klasyk, az by sie chcialo chociaz raz takim przejechac

  5
 5. Jak jedzie stare bmw z przyciemnionymi szybami to od razu widać kto jedzie. W takim wypadku trzeba je przyciemniać z umiarem, aby też od zewnątrz samochód wyglądał elegancko.

  6
 6. Przyciemniane szyby z tylu niekoniecznie musza wiazac sie z tuningiem. Przyciemniane szyby są stosowane czesto we flotach, bo niekoniecznie kazdy musi widziec co sie wozi z tylu;)

  7
 7. ale u nas dochodzi jeszcze skomplikowane prawo odnośnie ciemnych szyb w aucie ;(

  8
 8. Lincoln wygląda świetnie 🙂 Co do przyciemniania szyb to jak dla mnie fajny patent w słonecznie dni ale faktycznie ogranicza widoczność, a więc i zmniejsza bezpieczeństwo. Najbardziej optymalne wydaje się więc stosowanie przyciemnionych szyb z tyłu samochodu

  9
 9. Przyciemnianie szyb tylnych bocznych jak najbardziej ok, ale co do reszty to mam wątpliwości.

  10
 10. tak ciemne szyby w samochodach to nic fajnego i ciemno w środku

  11
 11. A ja uważam, że to fajny pomysł 🙂

  12
 12. Ja też uważam, że to dobry pomysł. Na pewno bezpieczniejszy niż zakładanie ciemnych okularów przeciwsłonecznych (moim zdaniem to bardziej ogranicza widoczność). Nie przesadzajmy, że przez przyciemnione szyby będzie ciemno w aucie – są przepisy, które nie pozwalają na zbyt duże przyciemnienie, więc jeśli będzie to dobrze wykonane to będzie OK.

  13
 13. Mhm… zdecydowanie fajne 😀 Gangsterskie takie 😛

  14
 14. A jaka technologia przyciemniania jest najtrwalsza? Naklejki czy szyby przyciemniane w postprodukcji?

  15
  • Moto bloger pisze:

   Chyba zdecydowanie lepiej skorzystać z naklejek, ale samo przyciemnianie powinni wykonywać jednak profesjonaliści.

   16
 15. Mi to się z mafią kojarzy, nie wiem czemu 🙂

  17
 16. Moim zdaniem warto przycienić, ale z umiarem. Trzeba pamiętać o przepisach prawa i zdrowym rozsądku – wypadałoby przez te szyby jednak coś widzieć 😉

  18
 17. Kwestia tego czy ktoś odstawi prowizorkę, czy zrobi to profesjonalnie 🙂

  19
 18. Akurat ten Lincoln wygląda super, ale nie w wszystkich autach to pasuje..

  20
 19. przyciemnianie szyb ma plusy i minusy, jak ze wszystkim

  22


Prześlij komentarz

Why ask?