Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Prawo jazdy w Anglii – co warto wiedzieć?

Czerwiec 11, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: porady, wpisy gościnne

Członkostwo w Unii Europejskiej dało nam, Polakom nie tylko możliwość podejmowania nauki i pracy poza granicami kraju, ale również na ujednolicenie ustawodawstwa. Dokumenty tożsamości w tym oczywiście prawo jazdy akceptowane jest we wszystkich krajach unijnych niezależnie od tego, gdzie zostało wydane.

http://www.flickr.com/photos/statefarm/

http://www.flickr.com/photos/statefarm/


Według oficjalnych danych opracowanych na podstawie spisu powszechnego na rok 2011, w Anglii mieszka obecnie ok. 579 tys. Polaków. Liczba ta może nie pokrywać się ze stanem faktycznych, z oczywistych powodów. Wielu emigrantów przebywa tam nielegalnie bądź woli nie przyznawać do pracy za granicą. Instytucje państwowe zdając sobie sprawę z mieszanki narodowościowej starają się stworzyć warunki gwarantujące normalne funkcjonowanie, dlatego będąc obywatelem UE mamy również możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy w Anglii.

Chcąc zdobyć uprawnienia w Wielkiej Brytanii, musisz spełnić co najmniej dwa warunki. Pierwszym z nich jest kryterium wieku. Pełnoletność nie jest wymagana, jednak dopiero po ukończeniu 17 lat, kursant może zgłosić się na egzamin na prawo jazdy w Anglii. Kolejna kwestia, to długość pobytu na terenie UK. Wymagane minimum, to 185 dni (czyli ok. pół roku).

Wbrew pozorom znajomość języka angielskiego nie jest jednym z obowiązkowych kryteriów. W czasie egzaminu teoretycznego kursant ma możliwość skorzystania z automatycznego tłumaczenia testów. Natomiast podczas testowania praktyki, możemy poprosić o pomoc tłumacza bądź osobę znającą język.

Kolejna kwestia, to sam kurs. W przeciwieństwie do polskiego ustawodawstwa w Anglii, Szkocji i Walii do egzaminu przystąpić można bez wcześniejszego szkolenia w profesjonalnym ośrodku. Kurs na prawo jazdy poprowadzić może osoba, która ukończyła 21 lat i od co najmniej 3 lat posiada licencje wydaną w kraju członkowskim. W razie policyjnej kontroli wystarczy przedłożyć tzw. DVLA (ang. Driver and Vehicle Licensing Agency, czyli upoważnienie do prowadzenia kursu. Dokument do pobrania np. tutaj: http://www.emano.co.uk.

Istnieje rozgraniczenie pomiędzy prawem jazdy na samochód z automatyczną i manualną skrzynią biegów. Jednak mając prawo jazdy na auto z manualną skrzynią, możemy prowadzić także samochód wyposażony w normalny automat. Dodatkowo, podczas szkolenia kursant ma możliwość korzystania z prywatnego samochodu, o ile pojazd spełnia wszystkie wymogi, tzn. jest prawidłowo oznaczony oraz posiada aktywną polisę ubezpieczeniową na nazwisko kursanta.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

7 komentarze do wpisu “Prawo jazdy w Anglii – co warto wiedzieć?”


 1. Szkolenie na swoim prywatnym – i co warto zaznaczyć – sprawnym samochodzie z pewnością się sprawdza. Wielu kierowców w tej sposób szkolonych chwali tę metodę, czują się bezpieczniej. Ponad to jeżeli kierowca wyszkoli się na swoim aucie i później będzie z niego korzystał yo nabierze doświadczenia przed przesiadką do innego samochodu. Jeżeli szkolony jest na innym aucie, a jeździć ma prywatnie po kursie jeszcze innym to niestety, ale jego umiejętności i poczucie bezpieczeństwa spadają 🙂

  1
 2. dobrze że chociaż pełna znajomość angielskiego nie jest konieczna i nie stanowi to przeszkody

  2
 3. Moto bloger pisze:

  Mi się ogólnie ten system brytyjski bardzo podoba. Szkoda, że u nas robi się wszystko żeby utrudnić życie kursantom i innym uczestnikom ruchu drogowego.

  3
 4. U nas wszystko się robi żeby utrudnić prawo jazdy, tam wręcz przeciwnie. Jest to moim zdaniem po to by na naszych drogach było „bezpieczniej”, jednakże bez przesady – co roku to trudniejsze i bardziej wymagające. Oczywiście jak ludzie nie mogą jeździć samochodami, to jeżdżą autobusami, tramwajami itp. Z kolei za przejazd komunikacją miejską musimy zapłacić!

  ————————————
  http://www.motoinfo-samochody.blogspot.com
  Serdecznie Zapraszam!

  4
 5. Świetnie rozwiązanie z nauką jazdy na własnym aucie i z kimś z rodziny czy znajomym. Duża wygoda, oszczędność pieniędzy, czasu, ale też spory komfort psychiczny. Można jeździć kiedy się i chce, a co nawet ważniejsze, gdzie się chce. Duża część osób zdających w mniejszych miastach nie ma pojęcia o zachowaniu na ulicach większych aglomeracji.

  5
 6. Ciekawy temat, a i tak pewnie egzamin jest mniej stresujący i ma większą zdawalnośc niż w Polsce.

  6


Prześlij komentarz

Why ask?