Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Styczeń 14, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: oszczędzanie, porady

Rosnące ceny paliwa, a w szczególności oleju napędowego sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się nad sposobami ograniczenia wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Jednym z bardzo dobrych pomysłów jest zmiana sposobu jazdy prowadząca do wyraźnego spadku zapotrzebowania naszego samochodu na paliwo. Warto wspomnieć, że obniżenie średniego spalania samochodu o 1 litr na 100 km, pozwala w ciągu roku zaoszczędzić ponad 800 złotych (przy rocznym przebiegu 15 000 km).

biznes.interia.pl

Przy tym ekonomiczna jazda nie oznacza wyraźnego zmniejszenia średniej prędkości naszego przejazdu. Oto kilka najważniejszych zasad takiej jazdy samochodem.

 1. Przyśpieszanie powinno być krótkie i dość dynamiczne. Silnik naszego samochodu ma największą sprawność, kiedy pedał gazu wciśnięty jest w około 80%, natomiast obroty są zbliżone do tych, przy których dana jednostka napędowa uzyskuje maksymalny moment obrotowy.
 2. Jadąc ze stałą prędkością stosujmy najwyższy bieg, który zapewnia poprawną pracę silnika i dość niskie obroty (około 2000 obr/min).
 3. Bardzo ważnym elementem ekonomicznej jazdy jest hamowanie. W miarę możliwości przewidujemy je wcześniej i staramy się jak najwięcej hamować silnikiem, ponieważ wtedy odcinany jest dostęp paliwa do silnika. Dojeżdżając np. do skrzyżowania zdejmujemy nogę z gazu, a sprzęgło wciskamy i redukujemy bieg przy obrotach ok. 1500 na minutę. Bieg jałowy (luz) wrzucamy dopiero tuż przed zatrzymaniem się pojazdu. Taka technika jazdy pozwala też wyraźnie ograniczyć zużycie klocków hamulcowych.
 4. Sprawdzajmy regularnie ciśnienie w naszych oponach. W ten sposób ograniczymy także ich zużycie.
 5. Usuńmy wszelkie zbędne przedmioty z naszego bagażnika i wnętrza pojazdu. Dodatkowe obciążenie naszego samochodu w bardzo wyraźny sposób zwiększa jego zapotrzebowanie na paliwo.
 6. Pamiętajmy o aerodynamice. W miarę możliwości nie otwierajmy okien. Z bagażnikiem dachowym jeździmy tylko wtedy, gdy go naprawdę potrzebujemy.
 7. Kupując nowy samochód wybierzmy ten, który ma system start&stop oraz komputer podpowiadający w jakim momencie zmieniać bieg.

Dla bardziej zainteresowanych polecam różne szkoły oferujące specjalne kursy tzw. eko-jazdy (np. szkoła renault, szkoła-auto).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

2 komentarze do wpisu “Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?”


 1. Odnośnie punktu 7, to z tym systemem jest tak, że fajnie działa tylko na papierze. W rzeczywistości to, co „zyskamy” po automatycznym wyłączeniu silnika, z nawiązką oddamy przy rozruchu. Przy okazji dostają w d…ę poduszki pod silnikiem i skrzynią oraz rozrusznik. Już nie wspominając o silnikach z turbosprężarką. Wyobraźmy sobie, że jedziemy dość ostro w trasie, zatrzymujemy się z jakiegoś tam powodu, a tu system wyłącza silnik. Rozpędzona turbina na pewno byłaby wdzięczna… Oczywiście warto gasić silnik np. przed przejazdem kolejowym, ale wolę mieć na to wpływ, kiedy to ma nastąpić. Podejrzewam, że gdybym miał auto z takim systemem, to jedną z pierwszych rzeczy, jaką bym zrobił, byłoby wyłączenie go.

  1
  • Moto bloger pisze:

   Przedwczoraj miałem jazdę próbną nową Hondą Civic 1.8 właśnie z system start&stop i muszę przyznać, że działa to rewelacyjnie. Nie można tego porównać z tradycyjnym rozruchem.
   Nie wiem do końca jak z trwałością tego układu, ale podobno rozrusznik i inne układy są tak zmodyfikowane, żeby wytrzymać dużo częstsze włączanie i wyłączanie silnika.
   W tym modelu nie ma turbo ani bezpośredniego wtrysku więc jeden z opisanych przez Ciebie problemów odpada. Oczywiście cały system można wyłączyć, ale mam wrażenie, że w dużych korkach on naprawdę potrafi obniżyć spalanie.
   Wkrótce napiszę więcej o tym samochodzie.

   2


Prześlij komentarz

Why ask?