Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Jakie opony na zimę?

Styczeń 02, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: opony, porady, wpisy gościnne

Czy szerokość opony może mieć jakikolwiek wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy?

Całkiem niedawno dość głośno mówiło się o tym, że zimą najlepiej stosować ogumienie węższe. Tak na dobrą sprawę jednak, szerokość opony powinna być taka sama, bez względu na porę roku.

http://www.flickr.com/photos/acameronhuff

W dalszym ciągu uważa się, że węższe ogumienie radzi sobie dużo lepiej w niekomfortowych warunkach na drodze. Szczególnie w przypadku opadów śniegu opony takie mogą okazać się niezawodnym kompanem w pokonywaniu zasp. Mają one zdolność dużo większej przyczepności, zmniejsza się również ryzyko aquaplaningu.

Jednak opony zimowe o węższych rozmiarach mają kilka wad, o których również warto wspomnieć. Przede wszystkim wydłuża się droga hamowania oraz pogarsza przyczepność do jezdni, szczególnie na zakrętach. Montaż węższego ogumienia może zwiększać także ryzyko odbierania fałszywych sygnałów przez zamontowane systemy elektroniczne. W rezultacie może to wywołać błędne działanie systemu oraz zbyt częste włączanie się ABS.

Podsumowując, lepiej jest zdecydować się na oponę zimową o szerokości zalecanej przez producenta auta i nie eksperymentować z jej wymiarami.

Wymiana ogumienia, kiedy na zewnątrz niekorzystna aura daje się we znaki, jest jednym z najistotniejszych elementów zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Kupując nowe opony lepiej wybierać sprawdzonych producentów i nie kupować najtańszych zamienników, bo bardzo często nie spełniają one żadnych standardów bezpieczeństwa, narażając nas na podróżowanie w mało komfortowych warunkach. Kupno droższych opon zdecydowanie zwiększa nasze szanse na bezpieczne wyjście z kryzysowych sytuacji, które zdarzają się na naszych drogach.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

4 komentarze do wpisu “Jakie opony na zimę?”


 1. Tak, jak w artykule lepiej się trzymać zawsze rozmiarów z homologacją, ale nie tyle rozmiar jest ważny a sama jakość opony. Różnica pomiędzy tanimi oponami, a markowymi i droższymi jest znacząca np. w drodze hamowania, która może się różnić o 7-10 metrów. Bez komentarza pozostawię opony chińskie, ale na szczęście etykiety UE na opony troszkę zatrzymały ich import.

  1
 2. Moim zdaniem to opony zimowe sprawdzają się tylko na śniegu i błocie pośniegowym. Historie o twardości gumy w różnych temperaturach to bełkot marketingowy. Tak czy inaczej opony należy zmieniać bo nie wiadomo kiedy nagle zima zaskoczy drogowców, zwłaszcza gdy jeździ się w trasy. Co do szerokości opon zimowych to trzeba trzymać się wytycznych producenta. Mam przekonanie, że podane przez producenta wartości poparte są analizami i badaniami.

  2
 3. Nigdy nie będziemy wiedzieć jaka jest prawda. Oceniamy działanie opon przez pryzmat badań, których sponsorami najczęściej są sami producenci opon. Jedno co jest pewne to to, że opony zimowe na pewno są w Polsce niezbędne.

  3
 4. Ja raz kupiłam używane i to były pieniądze wyrzucone w błoto, bo całkowicie nie nadawały się do jazdy, także teraz jak mam kupować to nowe.

  4


Prześlij komentarz

Why ask?