Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Jak zminimalizować zimą ryzyko wystąpienia poślizgu na jezdni?

Grudzień 03, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: porady, wpisy gościnne

Praktyka pokazuje, że to nie tylko opona, ale także szereg innych czynników, w tym brawura i brak doświadczenia kierowcy, mogą odpowiadać za powstanie poślizgu. Najczęstszym błędem spotykanym wśród użytkowników aut jest zupełny brak kontroli ciśnienia w ogumieniu samochodu, a to  właśnie zaniedbania w tym zakresie mogą w dużej mierze sprzyjać powstawaniu poślizgu.

http://www.flickr.com/photos/betsyweber

 

Zarówno za małe jak i za duże ciśnienie opony może powodować wypadnięcie samochodu z toru jazdy. Kierowcy muszą dla własnego bezpieczeństwa nauczyć się kontrolować ciśnienie w kołach i dobrze przygotować pod tym względem samochód do warunków zimowych.

Wysokie prędkości i brawura jazdy zwiększają ryzyko utraty panowania nad autem. Opona jest w stanie odprowadzać tylko pewną ilość wody. Nawet te najlepsze, z wysokim oznaczeniem przyczepności na mokrej nawierzchni, nie są czasami w stanie sprostać zadaniom stawianym im przez kierującego pojazdem. Sytuacja taka występuje np. kiedy samochód porusza się z wysoką prędkością w czasie zalegania na jezdni dużych ilości wody. Dochodzi wówczas do tzw. aquaplanningu, który polega na utracie przyczepności spowodowanej tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią.

Inną przyczyną powstania poślizgu może być zły stan amortyzatorów. Wybite, często w ogóle nie działające amortyzatory powodują brak przyczepności. Śnieg i śliska nawierzchnia jeszcze potęgują to zjawisko. W takich sytuacjach zawsze trzeba zachować ostrożność, chłodno oceniać, analizować i przewidywać sytuacje, które mogą się wydarzyć na drodze.

Zmiana pór roku to także raptowne zmiany warunków pogodowych, a co za tym idzie i drogowych. Pierwsze opady śniegu, gwałtowny deszcz albo roztopy po okresie, gdy przez długi czas drogi były suche są bardzo niebezpieczne. Takie warunki wymagają większej wyobraźni i ostrożności. Wymagają one także odpowiedniego dostosowania stylu jazdy. Setki tysięcy przejechanych kilometrów nie gwarantują ochrony przez poślizgiem. Nie warto lekceważyć zimy tylko dlatego, że jesteśmy bardziej doświadczeni niż inni kierowcy. Pamiętajmy, że zimą nie wolno nam jeździć na luzie, a w zakręt należy wchodzić na takim samym biegu na jakim z niego wychodzimy.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

4 komentarze do wpisu “Jak zminimalizować zimą ryzyko wystąpienia poślizgu na jezdni?”


 1. Jeszcze jedna uwaga co do poślizgu. Często niestety kierowcy nie zmieniają opon, a to może stwarzać bardzo niebezpieczne sytuacje.

  1
  • Moto bloger pisze:

   Wiele lat temu jeszcze w Tico i na oponach letnich ćwiczyłem sobie na zaśnieżonym parkingu pod M1 w Łodzi jak mi się zdawało kontrolowane poślizgi. Moja kontrola skończyła się, kiedy ze sporą prędkością wpadłem na krawężnik i elegancko wykrzywiłem sobie felgę 🙂 Kilka dni temu pojeździłem sobie na tym samym parkingu Hondą na oponach zimowych. Różnica była ogromna, samochód przez długi czas zachowywał się bardzo przewidywalnie i trudno było wprowadzić go w poślizg. Frajda trochę mniejsza, ale przynajmniej wszystkie felgi całe. Dziś nie wyobrażam sobie jazdy zimą na oponach letnich.

   2
 2. Oczywiście, że nawet największe doświadczenie nie uchroni przed poślizgiem, czy uślizgiem. Dlatego nie ma lepszej rady niż zachowanie ostrożności i zmniejszenie prędkości. No i oczywiście odpowiednie przygotowanie do drogi.

  3


Prześlij komentarz

Why ask?