Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Kwiecień 25, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: oszczędzanie, porady, ubezpieczenie

Ubezpieczenie samochodu, szczególnie w wariancie OC plus AC, jest dużym obciążeniem dla każdego kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe stosują coraz bardziej skomplikowane sposoby określania ryzyka. Przy zawieraniu polisy możemy usłyszeć nawet kilkadziesiąt pytań, które są niezbędne do wyliczenia składki. Oferty różnych firm ubezpieczeniowych w zakresie pełnego ubezpieczenia samochodu mogą się różnić nawet o ponad 200%.

http://www.flickr.com/photos/27248028@N02/2574613480/sizes/m/in/photostream/

 

Przy wyborze najlepszego dla nas ubezpieczenia warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Postarajmy się uzyskać jakieś zniżki. Wieloletnia bezszkodowa jazda jest premiowana zniżką nawet do 60%. Niektóre firmy oferują możliwość przeniesienia zniżek z OC na AC. Jeśli kupujemy nasz pierwszy samochód i nie posiadamy zniżek, można kupić auto wspólnie z rodzicem lub małżonkiem i w ten sposób uzyskać prawo do zniżek wypracowanych przez te osoby.
 2. W przypadku posiadania kilku samochodów warto poznać ofertę firmy w zakresie ubezpieczenia posiadanych zniżek.
 3. Spróbujmy poznać ofertę przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych.
 4. Warunki ubezpieczenia OC są u wszystkich firm takie same. Warto natomiast dokładnie poznać warunki ubezpieczenia auto-casco. Szczególnie istotne są punkty dotyczące naprawy samochodu po zaistnieniu szkody. Gdzie taka naprawa będzie przeprowadzana? Jakie części będą do niej wykorzystywane? Zwróćmy uwagę w jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Jeśli wykupujemy ubezpieczenie assistance dowiedzmy się jaki jest jego zakres i zasięg terytorialny.
 5. Nie warto oszukiwać przy deklarowaniu zniżek. W przypadku oszustwa firma może odmówić wypłaty odszkodowanie lub znacznie obniżyć jego wartość.
 6. Przy kupnie nowego samochodu korzystajmy z ofert pakietowych ubezpieczeń dilerskich są one najczęściej bardzo korzystne. Czasami w promocji pełne ubezpieczenie o wartości kilku tys. złotych możemy otrzymać gratis.

 

W zeszłym roku postanowiłem skorzystać z oferty innej firmy ubezpieczeniowej w zakresie OC i AC dla naszego Jazza. Zamiast Ergo Hestii wybrałem ofertę ubezpieczenia samochodowego w mBanku i w ten sposób udało mi się zaoszczędzić na ubezpieczeniu 400 złotych. Dodatkowo korzystam z promocji, która pozwala na otrzymywanie przez rok zwrotu 5% wydatków na paliwo (do kwoty 30 PLN miesięcznie).

Pomimo braku aktualnie tej promocji oferta mBanku jest dalej ciekawa, bo w dalszym ciągu istnieje możliwość przeniesienia posiadanych zniżek z OC na AC. Dodatkowo przy zakupie ubezpieczenia przez internet uzyskujemy 10% rabatu.

A jak wygląda sama procedura?

Jeżeli jesteś klientem mBanku to wniosek najlepiej wypełnić przez internet. W innym przypadku musisz najpierw założyć eKONTO. Okres ubezpieczenia wybieramy sami. Jednak w przypadku pakietu OC i AC polisa działa najwcześniej po 1 dniu od złożenia wniosku.

Samą polisę otrzymujemy na maila, a potwierdzenie zawarcia umowy OC także pocztą na wskazany adres. Musimy także przygotować się do oględzin pojazdu. Potrzebne nam będą:

 1. dokumenty potwierdzające pochodzenie pojazdu (np. faktura zakupu, umowa kupna auta);
 2. dowód rejestracyjny pojazdu
 3. dla pojazdów sprowadzanych z zagranicy – dowód rejestracyjny wydany w kraju pochodzenia tzw. Brief (jeżeli został on przekazany przy zakupie pojazdu)
 4. karta pojazdu (jeżeli została wydana)
 5. prawo jazdy
 6. kluczyki pojazdu (wszystkie komplety zgodnie z liczbą zadeklarowaną we wniosku)
 7. kopia ostatniej polisy lub zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia wystawionego na dane osoby, której zniżki (lub lata bezszkodowej jazdy) zostały zadeklarowane we wniosku o ubezpieczenie.

Dogodne dla nas miejsce i data oględzin ustalane są telefonicznie.

Decydując się na zmianę ubezpieczyciela w zakresie OC pamiętać należy także o konieczności pisemnego wypowiedzenia dotychczasowej umowy najpóźniej na 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.

W przypadku kłopotów związanych z ewentualną wypłatą odszkodowania zawsze warto skorzystać z usług kancelarii adwokackiej.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

5 komentarze do wpisu “Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?”


 1. Też od kilku lat ubezpieczam auta w mBanku. Cenowo jest to naprawdę korzystna oferta. Nie wiem, jak wygląda sytuacja w przypadku likwidacji szkody, bo takiej nie miałem. I – odpukać w puste – wolałbym się o tym nie przekonywać na własnej skórze.

  1
 2. Moto bloger pisze:

  Ja na razie też bez szkody, więc trudno jest mi się na ten temat wypowiadać.
  Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to proszę o komentarz.

  2
 3. Też zmieniłem ubezpieczyciela i teraz w Liberty direkt za diesla 1,6 płacę OC 316 zl na rok. To była najlepsza oferta. Przy samym OC nie musisz wybierać dobrego ubezpieczyciela, bo jak komuś coś zrobisz to on musi wyciągnąć pieniądze od twojego ubezpieczyciela.

  3
 4. A jak to jest, jak ma sie ważne ubezpieczenie, a sprzedaje się samochód. Czy ubezpiecznienie też przechodzi na kupującego?

  4
 5. Właśnie w tej kwestii autor otworzył mi oczy, teraz muszę sobie na nowo przemyśleć temat http://esencjafilmu.pl

  5


Prześlij komentarz

Why ask?