Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Jak często wymieniać olej w silniku?

Luty 18, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: olej silnikowy, porady, silnik benzynowy, silnik diesla

Okresowe sprawdzanie poziomu oleju w silniku i jego wymiana w odpowiednim momencie to podstawowe czynności, które powinien kontrolować każdy kierowca. Odpowiedź na tytułowe pytanie wydaje się prosta. Olej wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi w instrukcji obsługi samochodu. W większości przypadków określa się przebieg lub czas co jaki powinniśmy wymienić olej. Czy takie postępowanie jest jednak słuszne?

http://www.flickr.com/photos/greggjerdingen

http://www.flickr.com/photos/greggjerdingen

 

Zastanawiające jest, że te wartości mogą się znacznie różnić w zależności od marki samochodu np. w Toyotach olej wymienia się co 15 tys. km lub co rok, w Hondach co 20 tys. lub co rok, ale już w Renault co 30 tys. lub co dwa lata.

Skąd się biorą tak duże różnice? Przecież w wielu przypadkach silniki mają podobną konstrukcję i pracują na olejach o podobnych parametrach.

Na podstawie moich rozmów z mechanikami mogę stwierdzić, że w wielu przypadkach takie zalecenia producenta są po prostu chwytem marketingowym, który ma skusić nabywcę nowego samochodu. Kupno auta, w którym rzadko wymienia się olej to przecież znaczna oszczędność na kosztach obowiązkowych w okresie gwarancji przeglądów w ASO. Sam zastanawiając się nad kupnem nowego samochodu brałem pod uwagę przebiegi, po których trzeba zrobić przegląd.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ani oleje ani filtry nie przeszły, aż takiej ewolucji żeby kilkukrotnie wydłużać czas ich pracy, jednocześnie silniki są znacznie bardziej wysilone niż kiedyś. W okresie gwarancji tak odległe okresy pomiędzy wymianą oleju nie wpływają na pracę silnika. Problemy tak naprawdę mogą zacząć się dopiero po jej upływie, ale to już problem kierowcy, a nie koncernu produkującego auto.

Moje doświadczenia potwierdzają te fakty. W czasie eksploatacji mojego Tico (10 lat i 150 tys. km) nigdy nie dolałem nawet kropli oleju do silnika, co 10 tys. jeździłem po prostu na jego wymianę. W przypadku Jazza, już w zeszłym roku musiałem zaopatrzyć się w podręczną 1 litrową butelkę Mobil 1. Po wyjeździe na Węgry zauważyłem, że silnik zaczął brać olej. Od ostatniej wymiany upłynęło około 13 tys. a olej zrobił się dziwnie gęsty. Co 1000 km trzeba było dolać 100 ml, niby nie dużo, ale porównanie z koreańską motoryzacją wypada w tym przypadku na niekorzyść japońskiej.

Po wizycie u mechanika (przegląd po 120 tys.) usłyszałem, że zdecydowanie lepiej dla silnika będzie wymieniać olej co 10 tys. Od ostatniej wymiany przejechałem około 6 tys. i jak na razie nie musiałem nic dolewać. Wniosek jest jeden poprzedni olej był po prostu już dość mocno przepracowany, a jego lepkość pewnie odbiegała od prawidłowych parametrów.

Dylematów takich nie ma w przypadku wielu nowych aut, w których  o konieczności wymiany oleju informowani jesteśmy przez komputer pokładowy. W przypadku BMW i Mercedesa samochody wyposażone są w czujniki kondycji oleju, które w oparciu o pomiar lepkości, odczynu lub przewodności dość precyzyjnie określają moment jego koniecznej wymiany. Z kolei w autach z koncernu VW moment wymiany oleju określany jest pośrednio na podstawie średnich temperatur pracy, obrotów silnika czy liczby zimnych rozruchów.

Zbyt optymistyczne założenia producentów (m.in. Hondy),  jak się okazało w moim przypadku, nie dotyczą tylko oleju silnikowego, ale to już materiał na odrębny wpis.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

5 komentarze do wpisu “Jak często wymieniać olej w silniku?”


 1. Ja się trzymam takiej zasady, że wymianę należy robić po przejechaniu tylu kilometrów ile zaleca producent. Jeśli jednak jeździ się autem niewiele to po upływie roku należy wymienić olej bez względu na liczbę przejechanych kilometrów.

  1
  • Moto bloger pisze:

   Też tak robiłem do ostatniej wymiany, ale rozmowa z mechanikiem przekonała mnie, że lepiej jednak robić to częściej. W przypadku Hondy co 10 tys. km. Koszt nie jest szczególnie duży a w tym czasie, przynajmniej na razie, nie muszę dolewać co chwilę oleju do silnika.

   2
 2. Mechanicy też różnie mówią niestety, zależy na jakiego się trafi. Ja już różne wersje słyszałem, raz mówili, że co 10 tys, innym razem, że co 15 tys, także to chyba zależy na kogo się trafi.

  3
 3. A co powiecie na long life…pierwsza wymiana po 60 tys…otwierasz silnik a tam….po prostu tragedia.I przekonaj teraz klienta aby wymieniał olej co np.15 tys,jak w serwisówce jest np.60

  4


Prześlij komentarz

Why ask?