Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Idealne auto na długie trasy

lipiec 08, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: citroen, ford, honda, porady, wpisy gościnne

Trudno jest znaleźć kierowcę, który by przyznał, że tak naprawdę jeździ samochodem bo musi, a nie dlatego, że lubi. Po pewnym okresie człowiek przywyka do komfortu jazdy bez bycia zdanym na przewoźnika i kaprysy pogodowe (chyba że mamy do czynienia z naprawdę niedobrymi warunkami) i trudno jest mu potem przestawić się na transport publiczny – a nawet prywatny. Bywają jednak momenty, w których niejako jesteśmy zmuszeni do tego, by przesiąść się z samochodu do, na przykład, pociągu. Są to długie trasy, po których jazda autem byłaby uciążliwa. A jednak – istnieją samochody, w których taka podróż wciąż będzie przyjemnym doświadczeniem.

http://www.flickr.com/photos/klausnahr/

http://www.flickr.com/photos/klausnahr/

Samochód stworzony do długich tras musi posiadać kilka cech, które wyróżnią go od typowego pojazdu. Przede wszystkim pojęcie „przestronny” staje się tutaj bardzo istotne. Kierowca musi mieć odpowiednio dużo miejsca na nogi, by w razie czego nie ryzykować ich przykurczu w jednej, konkretnej pozycji (kto z was, czytelnicy, nie wysiadł choć raz z samochodu, by wręcz dosłownie „rozprostować kości” na trasie?).

Oprócz tego trasa wiąże się zazwyczaj z pakowaniem rzeczy – wtedy też potrzebujemy odpowiednio pojemnego bagażnika. Nie znaczy to, że tylko duży samochód może nam to zapewnić. Przykładowo kompaktowa raczej Honda CR-V ma bagażnik o głębokości 90 cm, co może być całkiem przyjemnym zaskoczeniem – oprócz zwykłego zestawu możemy tam włożyć nawet… wędkę.

Samochód musi być również ekonomiczny – nie oznacza to jednak, że powinien być taki za wszelką cenę (w tym również cenę naszego komfortu i przestrzeni bagażowej). Zazwyczaj ten czynnik się skaluje, w związku z czym do samochodów eko możemy pod tym względem zaliczyć tak Forda Focus spalającego ok. 8 l/100 km, jak również sporego sedana Ford Taurus o podobnych osiągach.

Do komfortu podróży wliczają się jednak również i mniej widoczne elementy, zatem i bez kupowania nowego samochodu możemy zdecydowanie poprawić doświadczenie z takiej jazdy. Nawet dobrej jakości podwozie ma wpływ na przebywane przez nas trasy, dlatego też warto jest przed podróżą poświęcić trochę czasu na przegląd techniczny pojazdu. Jeśli się zaś okaże, że musimy coś zmienić, to oszczędzić sobie kłopotu możemy robiąc nawet zakupy przez internet – wyspecjalizowane sklepy, takie jak Tirendo w przypadku opon, pozwolą nam skupić się na tym, co najważniejsze – czyli na planowaniu trasy. Dobrze wyposażeni i przygotowani będziemy mogli uniknąć dyskomfortu korzystania z publicznych środków transportu.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

3 komentarze do wpisu “Idealne auto na długie trasy”


 1. Hmm… Grand Voyager? Chevrolet Caprice?

  Co rozumiesz przez pojęcie ‚długa trasa’? 1500 kilometrów w jedną stronę? Na Polskie warunki, to faktycznie bardzie realistyczne jest 400-500km. Pytanie czy sam, czy z rodziną, czy planujesz się turlać spokojni, czy depnąć do oporu na autostradzie…. Bardzo szeroki temat wbrew pozorom.

  1
  • Moto bloger pisze:

   Raczej mam na myśli trasy powyżej 500-600 km, wtedy nawet po jeździe autostradowej odczuwa się już zmęczenie, a jego skala zależy miedzy innymi od komfortu jaki oferuje nam nasz samochód.

   2
 2. Chyba w przypadku każdego samochodu po kilku godzinach nieustannej jazdy trzeba na chwilę się zatrzymać i dać odpocząć nogom, bo nie wyobrażam sobie, żeby prostować je w trakcie jazdy 😉 oczywiście im bardziej wygodne i przestronne auto, tym lepiej, ale żadne nie będzie idealne i nie wyeliminuje tzw. „czynnika ludzkiego”! natomiast na pewno w dłuższe trasy lepiej jechać dieslem z powodów czysto ekonomicznych. pozdrawiam

  3


Prześlij komentarz

Why ask?