Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Domowy sposób na czyste reflektory

Styczeń 03, 2013 Autor: Moto bloger Kategoria: porady, reflektory, wpisy gościnne

Zima jest okresem, w którym niezawodnie działające reflektory stają się niezbędnym elementem naszego samochodu. Upływ lat i nagromadzony w ich wnętrzu kurz sprawiają jednak, że światła nie działają jak należy, czego skutkiem może być nawet wypadek. Jak zadbać o reflektory, nie wydając przy tym sporych środków na specjalistę?

http://www.flickr.com/photos/betterthaneveryone

Jest jeden skuteczny sposób. Jeżeli są na nich zacieki, będziemy potrzebować podwójnej długości drut elektryczny w izolacji o przekroju 15 mm. Oprócz tego niezbędne będą waciki kosmetyczne i łagodny płyn do mycia naczyń.

Drut zginamy na pół, nakładając w miejscu zagięcia wacik. Sam drut skręcamy na tyle, aby był dość sztywny (tak wygięty i zarazem usztywniony pozwoli nam na dotarcie w każde miejsce reflektora). Następnie wymontowujemy reflektory z samochodu, a z nich wszystkie elementy elektryczne. Do środka reflektora wlewamy wodę, starając się wypłukać większe naleciałości kurzu. Osadzony na wygiętym drucie wacik nasączamy sporą ilością płynu do naczyń, smarując nim wnętrze, starając się zarazem nie porysować odbłyśnika.

W dalszej kolejności wlewamy do połowy objętości reflektora wodę z płynem i płuczemy reflektor, potrząsając nim w różne strony. Zabieg w razie konieczności powtarzamy. Po wylaniu brudnej wody z płynem, wlewamy wodę (najlepiej wodę demineralizowaną) i płuczemy wnętrze reflektora. Po całkowitym pozbyciu się piany, wylewamy wodę i suszymy reflektor. Na koniec całego zabiegu wystarczy z powrotem założyć reflektory i można znowu cieszyć się prawidłowym oświetleniem drogi podczas jazdy.

Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach i obawiamy się, że nasze działania przyniosą więcej szkód niż korzyści, powierzmy przegląd i ewentualne przeczyszczenie reflektorów specjalistom jakich ma np. serwis Toyota. Na pewnych sprawach nie warto bowiem oszczędzać, tym bardziej, jeżeli nie ma się odpowiedniej do tego wiedzy i umiejętności.

 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

5 komentarze do wpisu “Domowy sposób na czyste reflektory”


 1. Bardzo dobra porada. Takie błahe, a takie wane dla naszego bezpieczeństwa. Pozdrawiam

  1
 2. Reflektory bym czyścił, tablicę niekonecznie 🙂

  2
 3. przydatny poradnik:) dodałbym tylko informację, kiedy powinniśmy zdecydować się na wymianę reflektora

  3
 4. Tak …tylko co zrobić przy reflektorach nowej generacji…z soczewkami i itp?

  4


Prześlij komentarz

Why ask?