Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Dlaczego lubię amerykańskie muscle cars?

styczeń 05, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: muscle cars, samochody amerykańskie

Definicja samego pojęcia muscle car jest nie do końca precyzyjna i odnosi się do amerykańskich, australijskich a także południowoafrykańskich samochodów produkowanych w latach 60. i w pierwszej połowie lat 70.

www.flickr.com

Cechą charakterystyczną tych aut jest średni rozmiar, oczywiście jak na standardy amerykańskie. W rzeczywistości miały najczęściej ponad 5 m długości i ok. 2 m szerokości. Posiadały tylny napęd i zazwyczaj automatyczną skrzynię biegów. Skromnie wyposażone samochody napędzane były przede wszystkim silnikami V8 o pojemności nawet 7,5 l i mocy od 200 do ponad 400 KM.
Właśnie dźwięk tego silnika sprawia, że uwielbiam oglądać te samochody na ulicach bądź w filmach.

Posłuchajmy razem:

Spalały one gigantyczne jak na dzisiejsze standardy ilości paliwa (nawet do 40 litrów na 100km) i kres ich świetności pojawił się w połowie lat 70. w czasie kryzysu paliwowego, kiedy to cena baryłki ropy naftowej wzrosła z 2$ w 1970 roku do ponad 30 pod koniec tamtej dekady.

W XXI w. przyszedł czas na reaktywację klasycznych muscle cars. W USA pojawiły się nowe wersje Dodga Chargera, Chevroleta Camaro i Forda Mustanga, które w swojej stylistyce bezpośrednio odwoływały się do swoich poprzedników z lat 60. i 70., ale o nich postaram się napisać innym razem.

Na zakończenie jeszcze kultowa scena z dwoma muscle cars z filmu Bullit – Ford Mustang kontra Dodge Charger na ulicach San Francisco. Polecam.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
  • Facebook
  • Blip
  • Grono.net
  • Kciuk.pl
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

1 komentarze do wpisu “Dlaczego lubię amerykańskie muscle cars?”


  1. Ja też mam słabość do muskularnych amerykańskich potworów na 4 kołach które nie potrzebują elektroniki aby powalać mocą 🙂

    1


Prześlij komentarz

Why ask?