Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Czy zwracać uwagę na długość gwarancji na lakier i blachy nadwozia?

Październik 12, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: porady

Nasz samochód już dawno nie wygląda jak nowy. Jego lakier szczególnie na masce posiada wiele odprysków. Na lewych przednich drzwiach widniej paskudna rysa. Jakiś złośliwiec zrobił ją już w pierwszym miesiącu po kupnie samochodu, ale najgorzej i tak wyglądają lusterka zewnętrzne. Z ich mocowań dwa lata temu zaczął schodzić lakier. Być może związane jest to z tym, że samochód myjemy zawsze na myjni automatycznej i nigdy go jeszcze ręcznie nie woskowaliśmy.

Z mocowań lusterek łuszczy się lakier

Ktoś może powiedzieć, że słabo dbam o swój samochód, ale posiadając dwójkę małych dzieci trudno jest znaleźć na to czas. Opcja z myjnią automatyczną jest w takiej sytuacji po prostu najwygodniejsza. Wygląd naszego samochodu ma też pewne plusy od razu widać, że nie przeszedł w ostatnich czasach żadnej poważniejszej naprawy blacharsko-lakierniczej.

Producenci samochodów coraz bardziej wydłużają czas gwarancji jakimi objęta jest powłoka lakiernicza czy blachy, z których wykonuje się nadwozia aut. Najczęściej kupując nowy samochód gwarancja na lakier wynosi 2-3 lata, ale niektórzy producenci potrafią wydłużyć ją nawet do pięciu  (Hyundai).

W przypadku blach ta gwarancja może wynosić nawet 30 lat (Mercedes) i dotyczy uszkodzeń perforacyjnych czyli takich, które powstały na wylot i to jeszcze od środka danego elementu. W praktyce jednak te gwarancje często okazują się fikcją, bo obwarowane są licznymi wyłączeniami.

W przypadku lakieru gwarancją nie objęte są szkody powstałe w wyniku uszkodzenia zewnętrznej powłoki, a takie przecież zdarzają się najczęściej. W większości przypadków gwarancja działa wtedy, kiedy regularnie dokonuje się przeglądów powłoki lakierniczej najlepiej w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Niektórzy producenci wymagają nawet dokonywania wszystkich przeglądów okresowych w ASO.

Ciekawe czy jakiś użytkownik Mercedesa zdecyduje się na korzystanie z tej formy gwarancji przez 30 lat.

Do tego dochodzi często konieczność usuwania na własny koszt ubytków w lakierze i to jeszcze w technologii zalecanej przez producenta. Niektórzy producenci wymagają też informacji o powstałych ubytkach w terminie 30 dni od ich powstania.

Do wszystkiego warto podejść z rezerwą. Traktujmy gwarancje na lakier i blachy jako pewnego rodzaju ciekawostkę i tak większość dzisiejszych aut ma dużo lepsze zabezpieczenie antykorozyjne niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Najlepiej po prostu pogodzić z tym, że użytkowanie samochodu na drogach szczególnie polskich wiąże się z różnymi odpryskami na lakierze. Warto jednak takie ubytki w jakiś sposób zabezpieczyć. Można w tym celu wykorzystać różnego rodzaju środki, które dziś można kupić bez żadnego problemu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
  • Facebook
  • Blip
  • Grono.net
  • Kciuk.pl
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
Etykiety:

1 komentarze do wpisu “Czy zwracać uwagę na długość gwarancji na lakier i blachy nadwozia?”


  1. Kiedyś blachy robili porządne i wytrzymywały bardzo długo, dzisiaj nie ma już takiej jakości.

    1


Prześlij komentarz

Why ask?