Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Polska potęgą jest i basta

Wrzesień 26, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: podróże, porady

Tytuł nie odnosi się jednak do ilości nowoczesnych autostrad i dróg szybkiego ruchu, ale do ilości samochodów osobowych z antenami na dachu. Korzystanie z CB radia w naszym kraju jest bardzo popularne i łatwo dostępne. Do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego można bez problemów korzystać z CB radia, a nie można używać telefonu komórkowego. Przecież w jednym i drugim przypadku muszę oderwać przynajmniej jedną rękę od kierownicy.

Ceny sprzętu są coraz bardziej przystępne. Sam półtora roku temu kupiłem sobie średniej klasy zestaw i za całość z anteną zapłaciłem około 350 PLN. W planach miałem sporo jeżdżenia po Polsce w związku z nowym zleceniem z pracy.

http://www.flickr.com/photos/hendry

Jak to w życiu bywa ze zlecenia nic nie wyszło, ale od tego momentu CB radio cały czas jeździ ze mną w samochodzie. Na początku wszystko mi się bardzo podobało i z zestawu korzystałem zawsze, wyjeżdżając nawet w krótką trasę. Teraz jednak czasami nie chce mi się nawet wyciągać wszystkiego z bagażnika.

W ostatnim czasie sporo jeździłem po autostradach i na takich drogach po prostu nie potrzebuje CB radia. Po pierwsze raczej nie przekraczam 150 km/h (tylko momentami jeździmy 170, kiedy na autostradzie słyszę komunikat – tata siku, tata kupę) po drugie przy takich prędkościach trochę słabo to wszystko słychać. Jedyna sytuacja, w której mogłoby się CB radio przydać to jakiś korek, ale prawdę mówiąc w czasie kilkunastu przejazdów autostradą z Poznania do Łodzi lub Skierniewic ani razu nie było takiej sytuacji. Pewnie gdybym miał dużo jeździć po drogach gorszej kategorii to zacząłbym częściej używać tego sprzętu.

W czasie naszych tegorocznych podróży po różnych krajach europejskich (polecam wpisy Berlin, Kreta, Balaton) nie pamiętam widoku samochodu z anteną na dachu. W wielu państwach korzystanie  z takich zestawów wymaga odpowiednich pozwoleń, a czasami jest nawet całkowicie zabronione (Rumunia, Irlandia Płn.).

W Polsce korzystać można z 40 kanałów AM/FM. Przy czym kanały CB są strojone o 5 kHZ (pół kanału) niżej niż w pozostałej części Europy. Poza tym w innych państwach korzysta się raczej z modulacji FM. Chcąc koniecznie posługiwać się CB radiem, także za granicą, warto od razu kupić radio multisysytemowe, bo w innym przypadku możemy zakłócać sąsiednie kanały.

Warto pamiętać, że używanie modulacji AM jest zabronione w Austrii (nie można też tu stosować radia multisystemowego), Danii, Grecji, Islandii, Irlandii, na Litwie, w Luksemburgu, Malcie, Norwegii, Słowenii, Szwecji, na Węgrzech i Wlk. Brytanii.

W Polsce standardowo kanałem drogowym jest 19, natomiast za granicą polacy najczęściej porozumiewają się na kanale 28.

Oto lista krajów w których na używanie CB radia wymagane jest specjalne pozwolenie:

Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Hiszpania, Irlandia, Macedonia, Malta, Rosja, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja i Turcja.

Zagraniczna fura z anteną na dachu
http://www.flickr.com/photos/12394349@N06/

Ja za granicą jeszcze ani razu nie używałem mojego zestawu, bo właściwie nie miałem takiej potrzeby. To tylko u nas są wsie ciągnące się kilometrami z ograniczeniem prędkości do 50 km/h.

A jakie są Twoje doświadczenia w tym zakresie?


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Blip
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
Etykiety: ,

6 komentarze do wpisu “Polska potęgą jest i basta”


 1. nie można „gadać” przez CB-radio, trzymając mikrofon mandat jest taki sam jak za telefon…

  ja na autostradzie zwykle zupełnie wyłączam CB-radio, raz, że „niebezpieczeństwo” niewielkie, dwa, że nic nie słychać…

  1
 2. Podobny artykuł możecie znaleźć też tutaj http://dlakierowcow.policja.pl/portal/dk/788/44348/Rozmowa_przez_CB_radio.html

  podsumowanie: „Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym z uwzględnieniem faktycznych okoliczności i przesłanek uzasadniających nałożenie mandatu.”

  3
 3. No cóż, Ola ‚W trasie’ i mobilki… Nie kumam za bardzo tego fenomenu, ale nie jeżdżę dużo w trasy, to pewnie dlatego. Z tego, co zaobserwowałem, to warto jechać za takim gościem z anteną, bo zazwyczaj zwalnia tam, gdzie jest fotoradar albo miśki z suszarką, a depie w pedał gdzie się da. 🙂 Skąd oni to wiedzą? Ciekawe…

  4
 4. Moto bloger pisze:

  Mi ostatni padła antena i na razie jeżdżę bez cb. Na razie obyło się bez mandatów, ale ja sporo jeżdżę po autostradzie, gdzie tak na prawdę cb jest mało potrzebne.

  5
 5. Others can perform a bigger harder erection but cannot maintain it during sexual intercourse. Once you discover the top natural treatments, it is possible to again have full control over your sexual pleasures.

  6


Prześlij komentarz

Why ask?