Moto bloger

Blog o samochodach dla kierowców i nie tylko

Benzyna czy diesel?

luty 01, 2012 Autor: Moto bloger Kategoria: ford, porady, silnik benzynowy, silnik diesla, skoda, toyota

Planując kupno samochodu często zastanawiamy się jaki rodzaj silnika powinien być w naszym samochodzie. Ostatnie zmiany w podatku akcyzowym od paliw spowodowały, że na stacjach benzynowych droższym paliwem jest obecnie olej napędowy. Powrót do znanej z poprzednich lat sytuacji, w której samochody z silnikiem diesla zużywały mniej, tańszego paliwa będzie w tych warunkach niemożliwy.

motoryzacja.interia.pl

W poniższej tabeli przedstawiłem dane dotyczące trzech popularnych w naszym kraju samochodów z różnych segmentów.

Ceny i wielkość spalania pochodzą z informacji zamieszczonych na stronach internetowych poszczególnych marek.

W zestawieniu nie uwzględniłem różnic w cenie polis ubezpieczeniowych, kosztów przeglądów okresowych oraz wymiany zużytych elementów silnika i jego osprzętu. Te wydatki są zdecydowanie większe w przypadku samochodów z silnikiem wysokoprężnym, a wymiana niektórych elementów (np. filtra cząstek stałych) może zrujnować domowy budżet.

Jedynie w przypadku Forda Fiesty zakup wersji z silnikiem diesla ma jakieś uzasadnienie ekonomiczne. W tym przypadku koszt droższej w zakupie wersji zwróci się po przejechaniu tylko, lub aż 77 tys. kilometrów.

Z kolei kupno Skody Octavi i Toyoty Avensis z silnikiem napędzanym olejem napędowym właściwie pozbawione jest sensu. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie nawet samochody firmowe, pomimo większych przebiegów, będą głównie wyposażone w silniki benzynowe, diesle będą miały głównie zastosowanie do napędzania ciężarówek w spedycji międzynarodowej.

Kolejne takie porównanie możesz znaleźć tutaj.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
  • Facebook
  • Blip
  • Grono.net
  • Kciuk.pl
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

1 komentarze do wpisu “Benzyna czy diesel?”


  1. osobiscie jestem zwolennikiem diesla, jednak dzisiejsze ceny sa massakrczyne…

    1


Prześlij komentarz

Why ask?